Typy muriva –

Ako spr├ívne pos├║di┼ą z ak├ęho materi├ílu je objekt postaven├Ż a ak├ę s├║ mo┼żnosti san├ície

Vykon├ívame podrezanie domov na v┼íetk├Żch typoch muriva.

Hoci s├║ tehly tradi─Źn├Żm stavebn├Żm materi├ílom, murivo objektu m├┤┼że by┼ą vystavan├ę aj z in├Żch druhov staviva.

Pri star├Żch domoch je be┼żn├ę naskladanie m├║ru domu z kame┼ła, ┼íkv├írov├Żch blokov, hlinen├Żch v├ílkov, tvaroviek a in├Żch mal├Żch dielov, ktor├ę s├║ vz├íjomne previazan├ę na sucho, maltou alebo formovan├ę zo zmesi ur─Źenej na stvrdnutie, z ktor├ęho je n├ísledne vytvoren├ę stavebn├í kon┼ítrukcia, m├║r, klenba. Be┼żn├ę je aj pou┼żitie bet├│nu a tufov├ęho muriva ako stavebn├ęho materi├ílu. V├Żber spr├ívnej met├│dy pre podrezanie domu je preto z├ívisl├Ż od pou┼żit├ęho typu muriva objektu s probl├ęmom vlhnutia stien.

Tehlov├ę murivo na kamennom alebo bet├│novom z├íklade

Tehlov├ę murivo je naj─Źastej┼í├şm stavebn├Żm materi├ílom na ├║zem├ş SR. Tvrdos┼ą a kvalita pou┼żit├Żch teh├íl je r├┤zna pod─ża lokality, kde sa objekt nach├ídza. Tento typ muriva m├┤┼że ma┼ą bet├│nov├Ż alebo kamenn├Ż z├íklad.

Murivo sa podrez├íva v maltovej ┼íp├íre medzi tehlami ru─Źnou strojovou p├şlou.

Naj─Źastej┼íie sa podrez├íva medzi z├íkladom a prvou radou teh├íl. Ak to nie je mo┼żn├ę v tejto v├Ż┼íke, tak sa m├┤┼że zvoli┼ą rezn├í ┼ík├íra aj medzi dvoma radmi teh├íl.

Niekedy sa m├┤┼że sta┼ą, ┼że tehly s├║ lepen├ę hlinou a ich s├║dr┼żnos┼ą je ve─żmi slab├í, a izolovanie t├Żchto m├║rov je mo┼żn├ę len pomocou nerezov├Żch plechov AQUAPROTECT inox alebo pomocou syst├ęmu AQUAPROTECT lockSHIELD.

V pr├şpade, ┼że je potrebn├ę murivo podreza┼ą cez kamenn├Ż z├íklad je to mo┼żn├ę len za pomoci diamantovej lanovej p├şly, tento sp├┤sob je ale v├Ą─Ź┼íinou 3 n├ísobkom be┼żnej ceny.

Tento typ muriva je mo┼żn├ę izolova┼ą aj pomocou chemickej injekt├í┼że AQUAPROTECT nano.

odizolovanie star├ęho domu tehlov├ę murivo na kamennom z├íklade Grizzly
podpilovanie domu, tehlov├ę murivo bez z├íkladu, Grizzly

Tehlov├ę murivo bez z├íkladu

Tento typ tehlov├ęho muriva nie postaven├Ż na ┼żiadnom pevnom z├íklade.

Murivo sa podrez├íva v maltovej ┼íp├íre medzi tehlami ru─Źnou strojovou p├şlou.

Rezn├í ┼ík├íra sa ur─Źi po dohode s majite─żom objektu.

Niekedy sa m├┤┼że sta┼ą, ┼że tehly s├║ lepen├ę hlinou a ich s├║dr┼żnos┼ą je ve─żmi slab├í, a izolovanie t├Żchto m├║rov je mo┼żn├ę len pomocou nerezov├Żch plechov AQUAPROTECT inox alebo pomocou syst├ęmu AQUAPROTECT lockSHIELD.

Tento typ muriva je mo┼żn├ę izolova┼ą aj pomocou chemickej injekt├í┼że AQUAPROTECT nano.

Mie┼ían├ę kamenn├ę murivo s tehlami

Mie┼ían├ę murivo s kame┼łom patr├ş medz├ş n├íro─Źnej┼íie typy muriva pre san├íciu.

Jeho podrezanie je mo┼żn├ę len za pomoci diamantovej lanovej p├şly. V├Żhodou tejto technol├│gie je mo┼żnos┼ą podrez├íva┼ą murivo v akejko─żvek v├Ż┼íke.

R├Żchlos┼ą a samotn├í cena realiz├ície sa odv├şja hlavne od s├║dr┼żnosti muriva. Ak je murivo nes├║dr┼żn├ę a jeho ┼í├şrka je viac ako 60cm je niekedy nemo┼żn├ę pou┼żi┼ą ako izol├íciu xPE f├│liu. V t├Żchto pr├şpadoch sa pou┼żij├║ nerezov├ę plechy AQUAPROTECT inox alebo syst├ęm AQUAPROTECT lockSHIELD.

Tento typ muriva je mo┼żn├ę izolova┼ą aj pomocou chemickej injekt├í┼że AQUAPROTECT nano.

podrez├ívanie kamenn├ęho muriva s tehlami Grizzly
izolovanie z├íkladov domu z mie┼ían├ęho kamenn├ęho muriva Grizzly

Mie┼ían├ę kamenn├ę murivo

Tento typ muriva je najn├íro─Źnej┼í├ş na san├íciu a po v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov nie je mo┼żn├ę ani vykona┼ą chemick├║ injekt├í┼ż muriva┬á a to z toho d├┤vodu, ┼że sa nach├ídzaj├║ v m├║roch┬á vzduchov├ę dutiny.

Jedin├ę kvalitn├ę rie┼íenie je podrezanie muriva s diamantov├Żm lanom a n├ísledn├Żm vlo┼żen├şm novej izol├ície. Pod─ża s├║dr┼żnosti muriva to je bu─Ć xPE f├│lia alebo AQUAPROTECT inox alebo syst├ęm AQUAPROTECT lockSHIELD.

Tento typ muriva m├┤┼że by┼ą lepen├Ż maltou alebo hlinou, ─Źo ovplyv┼łuje samotn├Ż proces podrez├ívania. Taktie┼ż je d├┤le┼żit├Żm faktorom aj typ pou┼żit├ęho kame┼ła. ┼Żula a kreme┼ł s├║ ve─żmi tvrd├ę a podrez├ívanie postupuje pomal┼íie ako pri m├Ąk┼í├şch typoch kame┼ła.

 

Hlinen├ę valky

Hlinen├ę tehly sa naj─Źastej┼íie pou┼ż├şvali na ju┼żnom a z├ípadnom Slovensku.

Ich v├Żroba prebiehala ru─Źne, kedy sa ├şlovit├í hlina tla─Źila do dreven├Żch foriem. Niekedy sa zmes premie┼íavala aj so slamou aby mala v├Żsledn├í tehla (v├ílok) lep┼íiu s├║dr┼żnos┼ą.

Aj ke─Ć sa hlinen├ę domy pova┼żuj├║ za n├şzkoenergetick├ę, plat├ş to len vtedy ak s├║ m├║ry such├ę. V pr├şpade ak s├║ zavlhnut├ę str├ícaj├║ svoju tepelnoizola─Źn├║ schopnos┼ą a do ve─żkej miery aj pevnos┼ą.

Lepen├ę m├┤┼żu by┼ą v├ípennou maltou alebo blatom. To ─Ź├şm s├║ lepen├ę do ve─żkej miery ovplyv┼łuje sp├┤sob ak├Żm sa d├í vykona┼ą san├ícia muriva. Ak s├║ hlinen├ę tehly lepen├ę maltou, je mo┼żn├ę murivo podreza┼ą aj strojovou p├şlou.

V pr├şpade ak s├║ hlinen├ę tehly (valky) lepen├ę blatom , nie je mo┼żn├ę dom podpilova┼ą a odizolova┼ą be┼żn├Żm sp├┤sobom. V tomto pr├şpade je potrebn├ę zarazi┼ą do muriva ┼ípeci├ílne nerezov├ę plechy AQUAPROTECT inox. Murivo sa pri tomto sp├┤sobe nepredrez├íva ale plech sa priamo zaraz├ş do muriva.
V┼żdy doporu─Źujeme aby sa dodato─Źne a postupne vytvoril pod plechom aj┬á bet├│nov├Ż z├íklad, ktor├Ż bude ma┼ą potrebn├║ pevnos┼ą. Hlina ktor├í ost├íva pod plechom je st├íle prem├í─Źan├í a postupne prich├ídza k jej deform├ícii.

izol├ícia domu z muriva hlinen├ę valky Grizzly
izol├ícia domu z muriva hlinen├ę valky Grizzly

Hlinen├ę valky na tehlovom z├íklade

Tak ako je u┼ż vy┼í┼íie pop├şsan├ę o hlinen├Żch tehl├ích, aj v tomto pr├şpade ide o podobn├║ situ├íciu. Najv├Ą─Ź┼íou v├Żhodou tohto typu muriva je pevn├Ż tehlov├Ż z├íklad domu, ktor├ęmu st├íla vlhkos┼ą neprek├í┼ża.

Izolovanie m├║rov formou podrezania muriva alebo zarazenia nerezov├Żch plechov je realizovan├ę medzi p├ílen├Żmi tehlami a hlinen├Żmi valkami. Je ve─żmi d├┤le┼żite aby pod novou izol├íciou neostala nep├ílen├í tehla alebo hlina. Takto o┼íetren├Ż dom m├í skvel├ę tepelnoizola─Źn├ę vlastnosti v spojen├ş s pevn├Żm z├íkladom.

─îerven├ę p├ílen├ę tehly, ktor├ę s├║ schovan├ę pod zemou a nedoch├ídza k ich odvetr├ívaniu s├║ trvalo chr├ínen├ę pred prirodzenou degrad├íciou a ich pevnos┼ą sa ─Źasom nemen├ş. Toto ale neplat├ş pre nep├ílene hlinen├ę valky.

V pr├şpade ak s├║ tehly (valky) lepen├ę blatom , nie je mo┼żn├ę dom podpilova┼ą a odizolova┼ą be┼żn├Żm sp├┤sobom. V tomto pr├şpade je potrebn├ę zarazi┼ą do muriva ┼ípeci├ílne nerezov├ę plechy AQUAPROTECT inox. Murivo sa pri tomto sp├┤sobe nepredrez├íva ale plech sa priamo zaraz├ş do muriva.

Tufov├ę murivo

Tuf (z talianskeho tufo) je usaden├í hornina vulkanick├ęho p├┤vodu, zlo┼żen├í z jemnozrnn├Żch sope─Źn├Żch vyvrhl├şn, hlavne sope─Źn├ęho popola, prachu pr├şpadne pemzy, ktor├ę sa ukladali vo vrstv├ích v rozli─Źnej vzdialenosti od sopiek na s├║┼íi aj vodnom prostred├ş. Preto mnohokr├ít je mo┼żn├ę opticky spozorova┼ą v murive r├┤zne mal├ę mu┼íle.

Tento typ muriva je mo┼żn├ę podreza┼ą len s pomocou diamantov├ęho lana. Nako─żko je tento typ horniny relat├şvne m├Ąkk├Ż , podrez├ívanie postupuje r├Żchlej┼íie ako pri tvrd├Żch kame┼łoch.

Tufov├ę muriva je mo┼żne aj chemicky zainjektova┼ą priamymi vrtmi do tufu ale netreba po─Ź├şta┼ą so 100% ├║spe┼ínos┼ąou, hlavn├Żm d├┤vodom s├║ vzduchov├ę anom├ílie v hornine.

izol├ícia domu z tufov├ęho muriva Grizzly
odstr├ínenie vlhkosti star├ęho domu z muriva ┼íkv├írov├ę bloky

┼ákv├írov├ę bloky

┼ákv├íra je v zjednodu┼íenej forme povedan├ę popol ktor├Ż vznikne po spa─żovan├ş uhlia, ktor├Ż je zachladen├Ż vo vode. Tento typ materi├ílu sa pou┼ż├şval hlavne v 80 rokoch minul├ęho storo─Źia.

Pri tomto type muriva sa vytvorila forma tv├írnice do ktorej sa nalievala zmes ┼íkv├íry, kame┼ła a ob─Źas cementu. Tento typ muriva b├Żva ─Źasto ve─żmi zle s├║dr┼żn├Ż a je nekvalitn├Ż. Ide o dom├ícky vyr├íban├ę tv├írnice a preto sa ich kvalita l├ş┼íi pod─ża realizovan├ęho objektu.

Tieto tv├írnice s├║ v┼żdy dut├ę a ich chemick├í injekt├í┼ż je nere├ílna a bezv├Żznamn├í.

Vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov sa d├í tento typ muriva podreza┼ą be┼żn├Żm lacn├Żm sp├┤sobom a┬á to s ru─Źnou strojovou p├şlou. Rez je veden├Ż v ┼íp├íre medzi tv├írnicami, ─Źi┼że je potrebn├ę si uvedomi┼ą v├Ż┼íku tv├írnice ─Źo je pribli┼żne 25cm a t├Żm p├ídom je mo┼żnos┼ą podrez├ívania len ka┼żd├Żch 25cm. V pr├şpade pou┼żitia diamantov├ęho lana je mo┼żn├ę vies┼ą rez aj cez tv├írnicu, ale je to cenovo n├íkladnej┼íie.

Murivo z liatej škváry

┼ákv├íra je v zjednodu┼íenej forme povedan├ę popol ktor├Ż vznikne po spa─żovan├ş uhlia, ktor├Ż je zachladen├Ż vo vode. Tento typ materi├ílu sa pou┼ż├şval hlavne v 80 rokoch minul├ęho storo─Źia.

Pri tomto type muriva sa vytvorili na z├íkladovej doske ┼íalovacie dosky do ktor├Żch sa nalievala zmes ┼íkv├íry, kame┼ła a ob─Źas cementu. Tento typ muriva b├Żva ─Źasto ve─żmi zle s├║dr┼żn├Ż a je nekvalitn├Ż. Nako─żko sa v murive nach├ídzaj├║ rie─Źne kamene jedin├Żm sp├┤sobom ako murivo podreza┼ą je za pomoci diamantov├ęho lana.

Rezanie diamantov├Żm lanom nevytv├íra ┼żiadne rezonancie ─Źo je ┼íetrn├ę k takto krehk├ęmu murivu.

Injekt├í┼ż liatej ┼íkv├íry je mo┼żn├í ale finan─Źne ve─żmi n├íro─Źn├í. Probl├ęmom je siln├í por├ęznos┼ą materi├ílu a jeho nadmern├í spotreba injekt├í┼żneho kr├ęmu.

Podrezanie strojovou p├şlou alebo zar├í┼żanie chr├│mniklov├Żch plechov je takmer nemo┼żn├ę alebo nebezpe─Źn├ę.

podrezávanie muriva liata škvára Grizzly
podrezanie domu z muriva nab├şjan├í hlina na kamennom z├íklade

Nab├şjan├í hlina na kamennom z├íklade

Nab├şjan├í hlina je asi v├Żzva pre ak├║ko─żvek san├íciu. Tieto objekty boli staven├ę postupn├Żm ┼íalovan├şm a nalievan├şm zmie┼ían├ęho blata so slamou do dan├ęho ┼íalovacieho priestoru. Z vonkaj┼íej strany je toto murivo ─Źasto kr├ít potiahnut├ę oce─żovou sie┼ąkou a omietkou. Z├íklady tak├ęhoto objektu boli ─Źasto kr├ít vytvoren├ę pomocou dobytku. Kravy boli veden├ę po z├íkladovom p├íse a tie n├ísledne s kopytami zhut┼łovali dan├Ż podklad na ktorom sa nesk├┤r za─Źalo stava┼ą.

Jej podrez├ívanie be┼żn├Żm sp├┤sobom nie je mo┼żn├ę nako─żko ide o ve─żmi nes├║dr┼żn├Ż materi├íl.

Jedin├Ż sp├┤sob ako vykona┼ą san├íciu nab├şjanej hliny je priame zarazenie nerezov├Żch plechov AQUAPROTECT inox medzi z├íklad a hlinu.

Betónová stena

Bet├│n nie je ─Źast├Żm typom muriva, ale ob─Źas sa vyskytuje na viacpodla┼żn├Żch objektoch alebo sa st├íva, ┼że z├íkladov├Ż bet├│nov├Ż p├ís siaha aj cca 100cm nad podlahu. Aj pri bet├│ne sa m├┤┼żeme bavi┼ą o viacer├Żch typoch bet├│nu hlavne pod─ża mno┼żstva a kvality pou┼żit├ęho cementu.

Tento typ muriva je mo┼żne podreza┼ą len za pomoci diamantov├ęho lana a t├Żm p├ídom patr├ş medzi drah┼íie sp├┤soby san├ície.

Bet├│nov├ę murivo je mo┼żn├ę aj chemicky zainjektova┼ą pomocou kr├ęmu AQUAPROTECT nano len je potrebn├ę v┼Ľta┼ą pri osovej vzdialenosti 8cm.

podrezávanie muriva z betónu Grizzly

Vy┼żiadajte si spracovanie nez├ív├Ąznej cenovej ponuky

Na┼íu pr├ícu berieme ve─żmi zodpovedne. K z├íkazn├şkovi pristupujeme s oh─żadom na jeho individu├ílny probl├ęm a navrhneme najefekt├şvnej┼íie rie┼íenie jeho probl├ęmu so vzl├şnavou vlhkos┼ąou.
Doba podrezania rodinn├ęho domu u n├ís je 1 a┼ż 2 dni. Kontaktujte n├ís za ├║─Źelom vypracovania nez├ív├Ąznej cenovej ponuky.